Ulga na dzieci za 2015 rok

Ulga na dzieci w PIT jest bardzo popularna wśród podatników. Jednak czy podatnik, który płaci za niski podatek PIT, by odliczyć pełną ulgę na dzieci, może otrzymać zwrot kwoty stanowiącej różnicę między przysługującym mu pełnym odliczeniem a kwotą odliczoną – w zeznaniu podatkowym? Czy zwrot podatku nie może przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Ulga na dzieci pozwala rodzinie z jednym dzieckiem maksymalnie odliczyć w zeznaniu podatkowym 1.112,04 zł; z dwójką dzieci – 2.224,08 zł; z trójką – 4.224,12 zł; z czwórką – 6.924,12 zł, a z pięciorgiem – 9.624,12 zł. Ulga na dzieci w przypadku jednego dziecka przysługuje, jeśli chodów rodziców nie przekracza 112.000 zł rocznie.

Ulga na dzieci w PIT: komu przysługuje?

Zgodnie z treścią art. 27f ust. 1 pkt 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u PIT), od podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 27, pomniejszonego o kwotę składki, o której mowa w art. 27b, podatnik ma prawo odliczyć kwotę ulgi na dzieci obliczoną zgodnie z ust. 2 na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:

  1. wykonywał władzę rodzicielską,
  2. pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało,
  3. sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Ulga na dzieci w PIT za każdy miesiąc kalendarzowy roku podatkowego wynosi:

– 92,67 zł (tj. 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej) na pierwsze dziecko (rocznie 1 112,04 zł, dziennie 3,09 zł),

– 92,67 zł na drugie dziecko (rocznie 1 112,04 zł, dziennie 3,09 zł),

– 166,67 zł na trzecie dziecko (rocznie 2 000,04 zł, dziennie 5,56 zł),

– 225,00 zł na czwarte i odrębnie taką samą kwotę na każde kolejne dziecko (rocznie 2 700 zł, dziennie 7,5 zł).

Nie każde dziecko daje nam możliwość skorzystania z tego odpisu podatkowego. Krąg „objętych” został wskazany w ustawie. Ulga na dzieci z PIT przysługuje więc, gdy wychowywane są dzieci:

  • małoletnie (do ukończenia 18 roku życia),
  • bez względu na wiek, jeżeli otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • do ukończenia 25 lat, uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, w przepisach – Prawo o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie. W tych przypadkach odliczenie przysługuje rodzicom jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej (art. 27 ustawy o PIT) bądź dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3089 zł stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, z wyjątkiem renty rodzinnej.

Definicja ta pozwala więc już bez żadnych wątpliwości skorzystać z ulgi prorodzinnej w PIT – przy spełnieniu pozostałych warunków – także rodzicom dzieci studiujących za granicą. Prawa do ulgi na dzieci nie pozbawia także otrzymywanie przez dziecko – zgodnie z odrębnymi przepisami – dodatku pielęgnacyjnego bądź renty socjalnej.

Ulga na dzieci w PIT: miesięczne rozliczenie

Odliczeniu podlegają kwoty, wskazane w art. 27f ust. 2 uPIT, za każdy miesiąc kalendarzowy roku podatkowego, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę, o których mowa w ust. 1 tego przepisu, w stosunku do ilości posiadanych dzieci.

Jeżeli w tym samym miesiącu kalendarzowym w stosunku do dziecka wykonywana jest władza, pełniona funkcja lub sprawowana opieka, o których mowa w art. 27f ust. 1 u PIT, każdemu z podatników przysługuje odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 kwoty obliczonej zgodnie z ust. 2 tego przepisu za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem.

Ulga na dzieci w PIT dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej (art. 27f ust. 4 u PIT).

Natomiast zgodnie z art. 27f ust. 8 uPIT, jeżeli kwota przysługującego odliczenia na podstawie ust. 2, 3 i 4 tego przepisu jest wyższa od kwoty odliczonej z tytułu, o którym mowa w ust. 1 tego przepisu, w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1 uPIT, podatnikowi przysługuje kwota stanowiąca różnicę między kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym. Zwrot ten wynika z wykazania przez podatnika kwoty różnicy, o której mowa, w zeznaniu rocznym PIT. Zatem, podatnicy, którym zabraknie podatku do odliczenia pełnej kwoty przysługującej ulgi, mają prawo do otrzymania kwoty niewykorzystanej ulgi na dzieci do wysokości przysługującej im kwoty odliczenia.

Przepis art. 27f ust. 9 u PIT wyraźnie wskazuje granice różnicy pomiędzy kwotą odliczoną a kwotą odliczenia przysługującego na podstawie art. 27f ust. 2, 3 i 4. Kwota stanowiąca różnicę, o której mowa w ust. 8 tego przepisu, nie może bowiem przekroczyć kwoty składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a, oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w art. 27b ust. 1 i 2, podlegających odliczeniu, pomniejszonych o składki odliczone w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 2, lub na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Pamiętać również należy, że kwota stanowiąca różnicę, o której mowa w ust. 8, wykazywana jest przez podatnika w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1 uPIT – (art. 27f ust. 12 uPIT).

W stosunku do limitu ulgi na dzieci, wskazać należy, że nie uwzględnia on składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które zostały odliczone w zeznaniu PIT-28 (działalność gospodarcza oraz z najmu opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym), PIT-36L (działalność gospodarcza opodatkowana 19% stawką podatku), a także tych, które zostały wykazane jako odliczone w PIT-16A lub PIT-19A (karta podatkowa lub zryczałtowany podatek dochodowy).

W przypadku odliczenia z tytułu, o którym mowa w art. 27f ust. 1 uPIT, przysługującego pozostającym przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim obojgu rodzicom, opiekunom prawnym dziecka czy też rodzicom zastępczym do ustalenia wysokości składek, o których mowa w ust. 9, przyjmuje się łączną kwotę ich składek – (art. 27f ust. 10 pkt 1-3). Z tego sposobu może również skorzystać małżonek, którego współmałżonek zmarł w trakcie roku podatkowego. Warunkowane jest to jednak tym, aby związek małżeński, z którego pochodzą wspólne dzieci, został zawarty przed rozpoczęciem roku podatkowego.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm., ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1569.

Piotr Magda – aplikant radcowski

Publikator: Onet Biznes, Prawopl